EV100 Kooliallikad! Igale koolile oma allikas! | EV100

Eesti Vabariigi 20. aastapäevaks (1936.a.) korjati rahva poolt kokku teave Eesti 3700 allika kohta. Väga paljud info saatjad olid kooliõpetajad koos oma õpilastega. Toona märgiti küsitluslehtedele allikate asukohad vaid nö talu täpsusega, kuid kaardile neid ei kantud ning geograafilisi koordinaate ei määratud. Tänaseks on mitmed allikad hävinud kas maaparanduse, teedeehituse või asulate-linnade laienemise tagajärjel. 2015. aastal taasavaldati digitaalselt (fotodena) 1936. aastal allikate kohta kogutud märkmed (küsitluslehed), millega saab tutvuda rahvusarhiivi kodulehe kaudu.

Käesoleva projekti käigus on kavas otsida loodusest üles nii nn kooliallikad kui teised teadaolevad allikad ning kaardistada need (määratledes nutitelefoni abil täpsed koordinaadid). Seejärel on kavas talletada allikate kohta nii käsikirjalistest märkmetest ümber kirjutatav kui ka uus informatsioon spetsiaalsesse loodavasse portaali www.kooliallikad.ee. Sellesse tegevusse kaasatakse kooliealised lapsed ja vabatahtlikud.
EV 100. aastapäevaks valmib avalik andmebaas, mida saavad kasutada hiljem kõik huvilised.

Allikate avastamine, hoidma õppimine ja edasine tähelepanu neile saab olema mitmetahuline. Lisaks kehalisele kasvatusele, ajaloole, looduses matkamisele, matemaatikale ning keskkonnakaitsele on allikatega seonduvalt võimalik siduda ka muid valdkondi. Nii saab allikal olles teha loodusvaatluseid (näiteks temperatuur, vooluhulk jms), võtta veeproove vee kvaliteedi selgitamiseks, pildistada ilufotosid ja teadusfotosid, teha videoid, maalida, luua luulet, komponeerida muusikapalu, tantsida, nautida vaikust ja vete vulinat.