Vabamu püsinäitus “Vabadusel ei ole piire” | EV100

Vabaduse väärtustamiseks on oluline õppida olnust. Vabamu eesmärk on rääkida Eesti lähiajaloost liigutavaid lugusid, mis paneksid inimesi mõtisklema vabaduse väärtuse ja hapruse üle. Kardame, et täna ei tunneta pealekasvav põlvkond enam vabaduse väärtust nii nagu tundsid seda nende esivanemad.

Vabamu on uuenemise käigus nihutanud on fookust ja suurendanud muuseumi ekspositsioonipinda ning sihtgruppe. Koos väliseestlastest asutajate, nõukogu liikmete ning heade partnerite, arhitektide ja kodanikuühiskonna vedajatega, usume, et 2018. aasta suvel taasavatud Vabamu on vääriline kink Eesti riigile ja meie inimestele 100. sünnipäevaks. 

Vabamu uus püsinäitus “Vabadusel ei ole piire” kõneleb okupatsioonidest, vastupanust, taastamisest ja vabadusest ning koosneb viiest osas: “Ebainimlikkus”, “Eksiilis”, “Nõukogude Eesti”, “Taastamine”, “Vabadus”.

Uue püsinäituse loomisse olid kaasatud spetsialistid nii oma majast kui ka väljastpoolt. Inimsusevastaste kuritegude teemaruumi kuraator on muuseumi näituste juht Sander Jürisson. Teise maailmasõja aegset põgenemist ning eestlaste elukäiku paguluses avab Tallinna Ülikooli doktorant ja nooremteadur Maarja Merivoo-Parro. Nõukogude Eesti elu käsitleva ala kuraator on Tallinna Ülikooli lektor PhD Uku Lember. Iseseisvuse taastamisele keskenduva näituseosa koostas Oxfordi ülikooli järeldoktorant PhD Aro Velmet. Vabaduse teemaruumi sisu lõid kommunikatsiooniekspert Daniel Vaarik ja kunstnik Kaido Ole. Muusikalise kujunduse sisehoovi lõi muusik Taavi Tulev.

Teekonnal läbi muuseumi on külastaja saatjaks spetsiaalselt meie püsinäitust silmas pidades välja töötatud e-giid, mis viib kaasavale ja mõtisklevale rännakule lähimineviku radadel.  

E-giidi pakume seitsmes keeles (eesti, vene, inglise, soome, saksa, prantsuse, hispaania). Giiditekstid on loonud dramaturg Eero Epner.

Näitus on ligipääsetav erivajadustega inimestele.